Czy niezależność od firm energetycznych jest możliwa?

0
niezależność od firm energetycznych

 

Raczej ciężko spotkać osobę, która chwali sobie swojego dostawcę energii. Prawda jest taka, że od lat ceny prądu rosną, a końca tego trendu nie widać. Irytować mogą także przerwy w dostawie energii, które zwłaszcza na terenach wiejskich mogą być częstsze, niż ktokolwiek by sobie życzył. Od firm energetycznych się jednak nie da oderwać, więc trzeba to jakoś znosić – w końcu bez prądu we współczesnym świecie funkcjonować się nie da. Tylko czy na pewno niezależność od firm energetycznych nie może stać się rzeczywistością?

Produkcja własnej energii nie jest już niszowa

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii do stosunkowo niedawna nie kojarzyło się w dużej mierze z klientami indywidualnymi. W końcu kogo stać i kto ma taką możliwość, żeby założyć sobie własną elektrownię wiatrową czy wodną? Jedynie pojedyncze jednostki. Jest jednak jeden zasób, do którego dostęp ma w zasadzie każdy, dlatego też zaczął on być wykorzystywany bardzo powszechnie także w gospodarstwach domowych.

Tym zasobem jest oczywiście energia słoneczna. Pozwala ona za pomocą umieszczonej na dachu lub w innym wysokim punkcie instalacji fotowoltaicznej https://suncrew.pl/ generować energię elektryczną, którą można wykorzystywać dokładnie tak samo, jak energię dostarczaną przez firmę energetyczną.

Nie jest to także rozwiązanie szczególnie drogie. Nie trzeba milionów czy setek tysięcy złotych, aby obecnie produkować prąd na własne potrzeby. Ponadto w wielu przypadkach liczyć będzie można na korzystne dofinansowanie ze strony gminy, które może umożliwić taką inwestycję nawet niezbyt zamożnym rodzinom.

Czy w Polsce w ogóle ma prawo działać?

Nie da się ukryć, że zwłaszcza podczas miesięcy zimowych Polska nie jest krajem szczególnie słonecznym. Nie jesteśmy co prawda Norwegią czy Finlandią, ale też nie Hiszpanią. Może to wzbudzać obawy, że prawdziwa niezależność od firm energetycznych nie jest możliwa, ponieważ i tak będzie trzeba się do nich zwracać. Z jednej strony tak, ale nie musi to być niekorzystne.

Polskim latom, zwłaszcza w ostatnim czasie, dużego nasłonecznienia nie można odmówić. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem przeciętna polska rodzina nie tylko byłaby w stanie za pomocą fotowoltaiki https://suncrew.pl/ wyprodukować wystarczająco prądu, aby pokryć własne zapotrzebowanie, ale także żeby wyprodukować nadwyżkę.

Nadwyżka jednak nie przepada, ponieważ mogą ją dla nas przechować właśnie firmy energetyczne. Następnie, kiedy pogoda nie będzie już tak łaskawa i sami nie będziemy dawać rady, do dyspozycji pozostanie właśnie ta nadwyżka, której większą część będziemy mogli wykorzystać.

Całkowite uniezależnienie od firm energetycznych pozostaje w dużej mierze bajką, ale dzięki fotowoltaice można konieczność korzystania z ich usług ograniczyć do minimum.

Dodaj komentarz