Jaki jest koszt opinii ornitologicznej i od czego on zależy?

0
katowice opinia ornitologiczna

Opinia ornitologiczna jest czymś, o czym większość osób mogła nigdy nie słyszeć, ale inwestorzy, którzy zrealizowali już wiele projektów budowlanych, z pewnością znają tę frazę bardzo dobrze. Jest to nic innego jak specjalny dokument, który zawiera przede wszystkim informacje o gatunkach ptaków i ich siedliskach zaobserwowanych na terenie, który ma zostać objęty inwestycją.

W wielu przypadkach, takich jak choćby wycinka krzewów i drzew czy termoizolacja budynków, sporządzenie takiej opinii nie jest dobrą wolą inwestora, a koniecznością. Możemy się w związku z tym zastanawiać: ile kosztuje sporządzenie takiej opinii? Co wpływa na jej ostateczną cenę? Postaramy się jak najlepiej wyjaśnić to poniżej.

Ile kosztuje opinia ornitologiczna i od czego to zależy?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać koszt opinii ornitologicznej, ponieważ zależy on w dużej mierze od indywidualnych szczegółów danej inwestycji. Można jednak powiedzieć, że musimy liczyć się z kosztem minimum kilkuset złotych, a może on być większy w przypadku bardziej rozbudowanych projektów, które będą wymagały więcej wysiłku.

Od czego zależy, ile ostatecznie zapłacimy za opinię? Między innymi od tego, gdzie zlokalizowany jest teren, który ma być objęty inwestycją (na przykład Katowice opinia ornitologiczna może mieć inną cenę niż na przykład opinia w niewielkiej wiosce na obrzeżach Polski), jak bardzo jest on duży i ile czasu będzie potrzebne, aby rzetelnie sporządzić opinię.

Stawka za wydanie takiej opinii dla średnich rozmiarów kamienicy lub domu jednorodzinnego może (jednak nie musi) zamknąć się poniżej 1000 złotych, ale już w przypadku bloku wielorodzinnego kwota ta z dużym prawdopodobieństwem zostanie przekroczona.

Na opinii ornitologicznej nie warto oszczędzać, szczególnie, jeśli mówimy o projekcie wartym setki tysięcy czy nawet miliony złotych. Należy poświęcić chwilę na znalezienie rzetelnych, wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie inwestycji bez jakichkolwiek opóźnień.

Dlaczego nie można pominąć wykonania opinii ornitologicznej?

Jeśli mamy bardzo napięty budżet, możemy wpaść na pomysł, aby pominąć sporządzenie opinii ornitologicznej bądź zlecić jej wykonanie komuś, kto nie ma na ten temat pojęcia. Nie jest to dobry krok, ponieważ narażamy się w ten sposób na poważne konsekwencje.

Nie tylko opóźnienie rozpoczęcia budowy, ale też różnego rodzaju kary. Należy bowiem pamiętać, że na terenach miejskich zarówno rzadko spotykane, jak i bardzo powszechne ptaki, a także nietoperze, objęte są ochroną gatunkową.

Dodaj komentarz