Fotowoltaika – czysty prąd

0
Viessmann Vitovolt

Globalny trend ekologiczny wiąże się z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Już przed kilkoma laty ogromną popularność zdobyły kolektory słoneczne, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji ciepła, które może być użyte do podgrzewania wody użytkowej, basenowej lub też do wspomagania systemu ogrzewania centralnego budynku. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne Viessmann Vitovolt, które również wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest Słońce.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny. Trzeba pamiętać, że jest to proces wieloetapowy. Podstawowy element konstrukcji fotowoltaicznych to ogniwa, które łączone są w moduły. To właśnie w nich powstaje prąd stały w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwa zbudowane są z półprzewodników, najczęściej stosowany jest krzem, który pod wpływem temperatury przewodzi ładunek elektryczny. Panele montowane są na konstrukcjach wsporczych na gruncie lub też na dachu budynku. Prąd stały powstający w modułach zostaje przekierowany do falownika, gdzie zostaje przekonwertowany na prąd zmienny, czyli przystosowany do wykorzystania w gniazdach elektrycznych.

Fotowoltaika – korzyści

Powstający w panelach fotowoltaicznych prąd jest darmowy i pozwala na uniezależnienie się od zasilania sieciowego. Oczywiście na początku wiąże się to z kosztem zakupu instalacji, ale jest to inwestycja, która może zwrócić się już w przeciągu kilku lat. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne są bardzo trwałe, ich żywotność to kilkadziesiąt lat. Należy również wspomnieć o aspekcie ekologicznym, ponieważ prąd w panelach fotowoltaicznych powstaje z odnawialnego źródła energii. W czasie jego produkcji do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje.

Instalacje fotowoltaiczne – zastosowanie

Systemy fotowoltaiczne mogą być wykorzystane zarówno przez klientów indywidualnych, jak również w gospodarstwach rolnych oraz w przedsiębiorstwach. Fotowoltaika znajduje również zastosowanie w instytucjach publicznych. Tak zwane farmy fotowoltaiczne powstają na różnych gruntach samorządowych, zmniejszając zużycie energii wytwarzanej z nieodnawialnych źródeł energii. Innym przykładem zastosowania paneli fotowoltaicznych są stadiony sportowe, które spełniają wszystkie warunki do instalacji. Coraz więcej instalacji tego typu można również zauważyć na osiedlach mieszkaniowych. Z całą pewnością fotowoltaika dynamicznie się rozwija i daje ogromne możliwości zastosowania w różnych gałęziach gospodarki.

Dodaj komentarz