Jaki kask ochronny wybrać?

0
kaski ochronne

Kask ochronny jest jednym z najważniejszych elementów pracownika wykonującego obowiązki w miejscu, gdzie grozi mu uraz głowy, a więc na przykład na budowie. Jakiekolwiek wstrząsy czy uderzenia w czaszkę, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nie wywołały dużego efektu (ponieważ na przykład nie krwawimy), w rzeczywistości mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, które będziemy odczuwać przez długie lata, a może i do końca życia.

Dlatego też tak istotne jest, żeby po pierwsze zawsze nosić kask, kiedy jest to potrzebne, a po drugie właściwie go dobrać, tak, aby zapewniał on optymalną ochronę w danej sytuacji. Jaki kask ochronny wybrać? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Między innymi na te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Najważniejsze parametry dobrego kasku

Jeśli interesują nas kaski ochronne, to oczywiście kluczowym aspektem będzie wytrzymałość. To od niej zależy, jak mocno odczujemy uraz głowy, jeśli powstanie on w momencie noszenia kasku. Nawet najtańszy kask jest lepszy niż żaden, natomiast nie da się ukryć, że im wytrzymalszy kask, tym bezpieczniej możemy się czuć i tym prawdopodobnie mniej groźny będzie dla nas ewentualny wypadek przy pracy.

Ciężko jednak ocenić wytrzymałość kasku na oko, a nie zawsze mamy możliwość zobaczyć go na własne oczy, dotknąć i przetestować. W związku z tym kluczowy aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas wytrzymałość sprzętu, to materiał, z jakiego został wykonany. Warte uwagi są szczególnie kaski poliestrowo-szklane, aczkolwiek musimy pamiętać, że im lepszy materiał i wytrzymalszy kask, tym wyższa będzie w większości przypadków jego cena.

Spełniane normy i posiadane certyfikaty mają znaczenie

Następna ważna kwestia, nie tylko ze względu prawnego, ale też praktycznego, to posiadane przez dany kask atesty i spełnione normy. Jeśli nie możemy znaleźć informacji o normach spełnianych przez dany produkt lub po prostu nie ma norm, które on by spełniał, z pewnością nie jest on czymś, co powinniśmy ostatecznie zakupić. Może nam się wydawać, że oszczędzanie w ten sposób jest dobrym pomysłem, ale z pewnością zmienilibyśmy zdanie, gdyby z powodu kiepskiego kasku stałaby się nam krzywda.

Żeby mieć pewność, że otrzymamy wysokiej jakości, bezpieczny kask, najlepiej jest kupować kaski sprawdzonych producentów, którzy są znani w branży i zawsze dbają o to, aby ich produkty spełniały kluczowe normy. Ważny jest oczywiście także dystrybutor – jeśli jest on nierzetelny, to może na przykład sprzedawać podróbki zamiast autentycznych produktów, które rzeczywiście uchronią nas przed zagrożeniami w trakcie pracy.

Dodaj komentarz