Rożeniec górski- krótka charakterystyka

0

Jeśli szukasz recepty na nerwowość i problemy z koncentracją, prześladuje cię stres, albo doświadczasz stanów depresyjnych – natura może przyjść z pomocą. Słyszałeś zapewne o korzeniu żeń-szenia czy o dobroczynnym wpływie dziurawca. Niemniej ziołolecznictwo przynosi i inne ciekawe rozwiązania. Warto zainteresować się rożeńcem górskim – ta występująca w zimnych strefach niepozorna roślinka, zwana również “złotym korzeniem”, od wieków znajduje zastosowanie w medycynie.

Rożeniec górski (Rhodiola rosea), a dokładniej jego kłącze, z którego przygotowuje się wyciągi bądź proszek, zawiera wiele cennych substancji. Obok glikozydów, flawonoidów, fitosteroli, garbników i wielu, wielu innych, szczególne znaczenie dla fitoterapii mają unikalne rozawiny oraz salidrozyd. Właśnie pod kątem ich stężenia przygotowuje się dostępne w aptekach czy sklepach zielarskich preparaty z rożeńca górskiego. Co zatem możemy dzięki nim zyskać?

Przede wszystkim rożeniec pomoże przy problemach z ośrodkowym układem nerwowym. Zlikwiduje napięcie, złagodzi stres, zarazem poprawiając skupienie i zdolności umysłowe. Przy okazji poprawi ogólną wydolność organizmu i ograniczy stany przemęczenia, wspomoże regenerację, dlatego i wszystkie osoby uprawiające sport powinny się nim zainteresować. Rożeniec potrafi również być pomocny przy lekkich stanach depresyjnych, obniżeniu nastroju, co najważniejsze, nie działając inwazyjnie na organizm. Niemniej, oczywiście, przy przyjmowaniu nadmiernych dawek wystąpić mogą skutki uboczne – np. drgawki czy stany lękowe – dlatego preparaty rożeńca należy stosować w sposób przemyślany, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy pracownikiem apteki. Także kobiety w ciąży powinny z rezerwą podchodzić do kuracji rożeńcem, jako że jego działanie nie zostało jeszcze w pełni przebadane naukowo.

Tak więc najważniejszym kierunkiem działania rożeńca jest tak zwane “działanie adaptogenne” – pomoc w przystosowaniu się do zmiennych warunków otoczenia, niwelacja stresów z tym związanych. A także zwiększenie odporności organizmu na poziomie fizjologicznym, walki z infekcjami. Przy okazji warto dodać, że rożeniec odznacza się również cechami bakteriobójczym i przeciwzapalnymi, a i może być stosowany w profilaktyce nowotworów.

Różnorodna oferta preparatów z rożeńca jest na wyciągniecie ręki. Kapsułki czy tabletki, sproszkowane kłącze do przygotowania naparu lub nalewki – jeśli zechcesz zapoznać się z dobroczynnym działaniem tej rośliny, znanej już wikingom czy dzikim plemionom dalekiej Syberii – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz