Posadzki terrazzo – czym są i jakie mają zalety?

0
posadzki terrazzo

Osoby, które już są w trakcie jakiejś budowy lub dopiero ją planują mogły natknąć się (i to nawet wielokrotnie) na taką frazę, jak “terrazzo”, czy też bardziej konkretnie “posadzka terrazzo”. Ciężko od razu skojarzyć, czym taka posadzka jest i jak może wyglądać w praktyce, dlatego postanowiliśmy stworzyć ten artykuł, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym typem posadzek. W takim razie, czym jest posadzka terrazzo, gdzie się ją wykorzystuje i jakie są jej zalety?

Czym jest posadzka terrazzo?

Warto wiedzieć, że posadzki terrazzo znane są także pod innymi nazwami, między innymi można je spotkać jako lastryko czy lastrico. Jeśli więc masz problem ze zlokalizowaniem tego typu materiału w danym miejscu, możliwe, że po prostu użyto alternatywnego nazewnictwa. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę, aby ten materiał odszukać, ponieważ nie bez powodu jest on tak popularny. Zanim jednak przejdziemy do jego zalet, warto wyjaśnić, czym dokładnie on jest i jak wygląda.

Terrazzo to po prostu beton, ale beton dość nietypowy – wykorzystuje się do jego produkcji kruszec dekoracyjny, aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny. Przykładowym kruszcem może być grys bazaltowy, ale opcji jest naprawdę dużo, dzięki czemu każdy powinien być w stanie dopasować posadzkę terrazzo do otoczenia. Gdzie można tego typu posadzkę zastosować? Przede wszystkim na klatkach schodowych, ale też wystawach w centrach handlowych czy nagrobkach. Warto wskazać, że w zależności od wykorzystanego kruszcu, kolor posadzki może być bardzo różny, począwszy od bardzo jasnego, po ciemniejszy.

Dlaczego warto zainwestować w posadzkę terrazzo?

Za tym konkretnym typem posadzki przemawia bardzo wiele. Przede wszystkim trzeba wskazać jej bardzo dużą wytrzymałość i odporność. W polskich blokach można często spotkać posadzki, ale też parapety terrazzo i wciąż trzymają się one świetnie, nawet po kilkudziesięciu latach. Również nagrobki tego typu są w stanie przez długi czas wyglądać jak nowe. Jest to więc z pewnością duża zaleta dla osób, które nie chcą marnować czasu, pieniędzy i nerwów, żeby często wymieniać i naprawiać posadzkę czy inny element tego typu.

Co więcej, terrazzo jest bardzo atrakcyjne wizualnie. Z tego względu spotkamy ten materiał nie tylko we wspomnianych wcześniej blokach czy na cmentarzach, ale nawet w prestiżowych butikach w centrach handlowych i w innych tego typu miejscach. Jest to niewątpliwie materiał wielozadaniowy, który sprawdzi się w bardzo różnorodnych miejscach i okolicznościach.

Dodaj komentarz