Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

0
funkcjonalna kuchnia

Przemyślany projekt kuchni to podstawa. Dzięki niemu możemy stworzyć funkcjonalną kuchnię, z której będzie się przyjemnie korzystać. Podczas remontu musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które sprawią, że to pomieszczenie będzie nie tylko estetyczne, ale także w pełni ergonomiczne.

Strefy w kuchni

W kuchni można wyróżnić kilka głównych sfer, a ich ułożenie ma wpływ na to czy korzystanie z kuchni będzie wygodne. Wyróżniamy strefę z produktami spożywczymi, strefę przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Poszczególne strefy w kuchni następujące po sobie pozwalają nam w wygodny sposób wykonywać codzienne czynności. Wyobraź sobie, że właśnie wracasz z zakupów. O wiele wygodniej będzie Ci, jeśli lodówka i szafki do przechowywania żywności będą zaraz przy wejściu w kuchni prawda? Nie musisz pokonywać całego pomieszczenia z siatkami wypchanymi zakupami. Koło lodówki przydałby się też blat, na którym położysz zakupy i zaczniesz je układać. Strefa przechowywania żywności powinna być jak najbliżej siebie, abyś podczas rozpakowywania zakupów nie musiał krążyć po całej kuchni. W jednym ciągu powinna stać lodówka, zlew a później kuchenka. Nie powinno też zabraknąć miejsca na blat, przy którym będziesz pracować. Podział na strefy w kuchni jest kluczowy i jeśli dobrze go zaplanujemy, to będziemy mieli pewność, że kuchnia jest maksymalnie funkcjonalna.

Ogrzewanie

Grzejniki są bardzo ważnym elementem w kuchni i zapewniają one odpowiedni komfort cieplny podczas chłodnych dni. Powinny być dopasowane do pomieszczenia i przede wszystkim nie mogą przeszkadzać przy montażu mebli. Często zdarza się tak, że montaż grzejnika wysoko na ścianie jest jedynym rozwiązaniem, aby nie zajmował on miejsca na szafki z blatami. Rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe.

Grzejniki kanałowe montuje się w specjalnie do tego wyciętej wnęce w podłodze i zabezpiecza kratką ochronną. Nie zajmują one cennego miejsca na ścianach w kuchni, a dodatkowo wyglądają bardzo nowocześnie. Wygląd kratki ochronnej można dopasować do swoich potrzeb. Może być ona w kolorze podłogi, dzięki czemu zleje się z nią i będzie praktycznie niewidoczna. Niektóre osoby decydują się też na kratki dekoracyjne, które wyróżniają się swoim wyglądem i sprawiają, że wnętrze wygląda bardzo oryginalnie.

Oświetlenie

Bardzo ważne podczas urządzania kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Musi się ono znajdować nad najważniejszymi strefami i ułatwiać pracę. Ważne jest też światło dzienne, jeśli w Twojej kuchni jest okno, to zrezygnuj z zasłaniania go.

Dodaj komentarz