Jak stworzyć pierwszoklasiście przestrzeń do nauki i zabawy – meblujemy jego pokój

0
dziecięca przestrzeń do nauki

Czy wiesz, że dziecko chętniej się uczy, gdy ma w pokoju gustowne, pojemne i wygodne meble? Wnętrze, w którym Twoje dziecko odrabia lekcje, winno być tak wyposażone, by praca domowa była dla niego przyjemnością. Meble muszą “rosnąć” wraz z Twoją pociechą. Oznacza to, że powinny być wymieniane co kilka lat. Pierwszy przełom to kończenie zerówki i pójście do szkoły podstawowej. Drugi etap przypada około 7 klasy podstawowej i później w klasie maturalnej. W tych okresach bowiem zmieniają się poglądy dziecka. Staje się starsze i potrzebuje innych mebli, dostosowanych do jego dorastania emocjonalnego.

W jakie meble wyposażyć pokój dziecka uczęszczającego do szkoły?

Sprzęt w pokoju malucha, który do tej pory uczęszczał do przedszkola, musisz nieco zmienić. Dotychczas niewiele półek było potrzebnych, gdyż zabawkom najlepiej było w pudłach i skrzyniach. Teraz Twój pierwszoklasista otoczy się podręcznikami, zeszytami, blokami rysunkowymi, bibułą, kredkami, farbami itp. akcesoriami szkolnymi. Nieodzowne zatem będą półki i szafki, które wszystko pomieszczą i utrzymają pokój dziecka w należytym porządku.

Do odrabiania lekcji potrzebne będzie biurko. Blat biurka powinien być na tyle duży, by pomieścił monitor komputera, klawiaturę oraz książki i zeszyty. Szafka na ubrania oraz półki na pozostałe rzeczy najlepiej ustawiać pod jedną ścianą. Dobrze, gdy biurko jest wkomponowany w cały segment mebli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest meblościanka dla dziecka, która zajmuje w pokoju mało przestrzeni, jednocześnie gromadząc w sobie wszystkie przedmioty niezbędne dziecku.

Czy warto wymieniać meble przedszkolaka na meble dla ucznia?

Weź pod uwagę fakt, iż Twoje dziecko rośnie. Stolik, który dotychczas służył malcowi do rysowania i malowania, stał się za niski. Pierwszoklasista garbi się przy nim, a nogi się przestały pod nim mieścić swobodnie. Takie niewygodne siedzenie przy stoliku wykształci w dziecku wadliwą postawę. Pochylona nienaturalnie sylwetka wpływa na pogorszenie funkcji mózgu.

Dziecko gorzej myśli, ciężko mu się skoncentrować na pracy domowej. Gorzej zapamiętuje i słabiej myśli logicznie. Wszystko dlatego, że kręgosłup nie jest wyprostowany. Postawa taka mocno obciąża plecy i niekorzystnie wpływa na postępy w nauce. Jeśli chcesz temu zapobiec, zainwestuj przynajmniej w nowe biurko dostosowane do wzrostu Twojego pierwszoklasisty.

Meble “od Sasa do lasa” – czy to się opłaca?

Jeśli chcesz zachować dotychczasowe meble w pokoju swego dziecka, nic nie szkodzi na przeszkodzie. Niemniej, gdy będziesz musiał dokupić dodatkowy mebel, zwróć uwagę, aby pasował do pozostałego sprzętu. Gromadzenie poszczególnych części mebli z przypadku powoduje chaos we wnętrzu. Dokupione biurko może bardzo “gryźć się” z pozostałymi meblami. Dlaczego?

Przyjrzyj się starym meblom. Jeśli są podniszczone, a w niektórych miejscach odprysła okleina, nadłamał się kant, wyblakła farba to znak, że lepiej wymienić cały zestaw mebli na nowe. Najlepiej, aby to był komplet mebli młodzieżowych. Będziesz mógł dopasować je pod względem kolorystycznym do stylizacji całego pokoju oraz do gustu dziecka.

W sklepach meblowych jest bardzo duży wybór meblościanek z typowymi zdobieniami dla dziewczynek lub chłopców. Z pewnością Twoja pociecha na widok nowych mebli poczuje się bardziej uczniem niż przedszkolakiem, a to wzmocni w niej poczucie, że czas beztroskiej zabawy minął i należy się poważnie zająć nauką.

Dodaj komentarz