Czym grozi wilgoć w domu i jak się przed nią uchronić?
Nikt z nas nie chciałby musieć w domu walczyć z wilgocią. Jest to w końcu długi, kosztowny i bardzo niekomfortowy proces. Niestety, w wielu polskich domach jest on niezbędny. Wiąże się to z cięciem kosztów i zbytnim spieszeniem się na etapie budowy, które później owocuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto więc wiedzieć, jakie efekty może wywołać występująca w domu wilgoć. Tylko co zrobić, żeby uniknąć takich problemów? Jaką rolę odgrywają w tym wentylatory łazienkowe?
Skutki wilgoci w domu
Przez pewien czas możemy bagatelizować nieprzyjemne skutki nadmiernej wilgoci w domu, ale w pewnym momencie z pewnością mocno je odczujemy. Nadmierna wilgoć bowiem wcześniej czy później doprowadzi do powstawania grzybów i pleśni. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to katastrofalne pod wieloma względami. Po pierwsze, ma bardzo zły wpływ na zdrowie domowników, zwłaszcza jeśli któryś z nich cierpi na astmę czy inną chorobę związaną z układem oddechowym. Po drugie, może się z łatwością rozprzestrzeniać i wkrótce sprawić, że w domu zwyczajnie nie będzie się dało komfortowo mieszkać. Po trzecie, koszty i problemy związane z usunięciem grzybów czy pleśni są znaczne.
Jak uniknąć wilgoci?
Wilgoć w domu zaczyna się zazwyczaj w łazience, ponieważ tam zużywa się najwięcej wody i generuje spore ilości pary. Przede wszystkim wentylatory łazienkowe nie mogą być wybierane ani montowane byle jak, ponieważ w przyszłości może się okazać, że nie działają tak dobrze, jak powinny. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy czy umiejętności, żeby na pewno zrobić to dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc kogoś mającego w tym zakresie doświadczenie. Ponadto warto zadbać o to, żeby w łazience mogło swobodnie cyrkulować powietrze. W związku z tym powinno się tam znajdować co najmniej jedno okno, a drzwi powinny być wycięte na dole lub mieć kilka otworów wentylacyjnych.
Istotny jest także odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych ścian i podłogi, tak, aby nie przepuszczały wody. Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie są oczywiście płytki. To jednak nie wystarczy – zanim je położymy konieczne będzie zaaplikowanie na podłogi i ściany specjalnego żelu lub pianki zapobiegającej wilgoci. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ same płytki nie dają całkowitej pewności, że woda się przez nie nie przedostanie.
Wentylatory łazienkowe, odpowiednie drzwi czy zabezpieczenie ścian i podłóg w łazience to nie elementy, na których powinniśmy oszczędzać. Może się to dla nas bardzo nieprzyjemnie skończyć w przyszłości, zarówno finansowo, jak i zdrowotnie. Grzyb i pleśń są bowiem nie tylko szkodliwe, ale też niełatwe do usunięcia.