Czy na moim dachu sprawdzą się panele słoneczne?

0
panele słoneczne na dachu

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne dla swojego domu, to w Twojej głowie najprawdopodobniej zrodziło się też wiele pytań. Czy fotowoltaika się opłaca? Czy na moim dachu można zainstalować panele słoneczne? Dziś wraz z https://suncrew.pl/ postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie, które decydują o tym, czy instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się na dachu Twojego domu.

Przeanalizuj swoje rachunki za prąd

Żeby wiedzieć, czy na Twoim domu warto instalować panele słoneczne, należy najpierw przyjrzeć się rachunkom za prąd z ostatnich kilku miesięcy. Fotowoltaika ma przede wszystkim obniżyć Twoje rachunki za zużycie energii elektrycznej dlatego kwoty, jakie teraz wydajesz na prąd, są bardzo ważne. Według ogólnie przyjętej zasady mówi się, że fotowoltaika opłaci się każdej rodzinie, która za prąd płaci miesięcznie minimum 150 zł. Jest to próg, dzięki któremu możemy odczuć oszczędności, jeśli przerzucimy się na korzystanie z energii, którą wyprodukowała przydomowa elektrownia.

Weź pod uwagę typ dachu

Kluczową rolę podczas montażu paneli słonecznych na dachu odgrywa materiał, z którego jest on zrobiony. Panele słoneczne najlepiej będą działać na trwałym materiale pokryciowym np. na blachodachówce czy dachówce ceramicznej. Jeśli materiałem pokryciowym Twojego domu jest drewno, to montaż może być nieco trudniejszy, ale nie niemożliwy.

Zacienienie dachu

Im więcej słońca pada na Twój dach, tym wydajniej będą pracowały panele słoneczne, które się na nim znajdują. Najlepsze efekty można uzyskać montując fotowoltaikę od południowej strony dachu – tam pada zazwyczaj najwięcej światła. Ważny jest też kąt dachu i to czy w pobliżu nie znajduje się jakiś obiekt, który zacieniałby panele. Częstym problemem są drzewa lub inne budynki, które znajdują się w pobliżu i blokują dostęp światła na posesję osoby zainteresowanej panelami słonecznymi. W takich sytuacjach specjaliści analizują, w jaki sposób zamontować panele tak, aby wytwarzały one wystarczająca ilość prądu i czy sprawdzą się na danym dachu.

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Jeśli systemy fotowoltaiczne zostaną zamontowane w profesjonalny sposób to, jak najbardziej mogą Ci się one opłacić. Bardzo szybko zauważysz, jak suma rachunków się zmniejsza i będziesz mógł zaoszczędzić i uniezależnić się od dostawców prądu. Pamiętaj, że ceny energii elektrycznej stale rosną. Dlatego warto zainwestować w alternatywne źródło energii, które będzie wytwarzać prąd dla Twojego gospodarstwa domowego. Jeśli nie jesteś pewny czy panele słoneczne sprawdzą się na Twoim dachu to skontaktuj się ze specjalistami z https://suncrew.pl/.

Dodaj komentarz