Jak zamontować listwy przypodłogowe plastikowe i drewniane?

0
listwy przypodłogowe

Podczas naprawy i aranżacji dowolnego pomieszczenia nie ma nieistotnych szczegółów. Co więcej, czasami pozornie drobne elementy wnętrza faktycznie odgrywają kluczową rolę w tworzeniu idealnego obrazu. W tym przypadku, mowa jest o estetycznym wykończeniu podłogi z wykorzystaniem listwy przypodłogowej (cokół). Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się produkty z tworzywa sztucznego i drewna.

Jak zamontować listwy przypodłogowe i jakich narzędzi użyć?

Oczywiście trzeba mieć w domu dobrze wyposażony zestaw narzędzi, przyda się w wielu sytuacjach. Ale jeśli weźmiemy konkretnie instalację tego elementu podłogowego, to potrzebne będą:

  • Wiertarka udarowa
  • Zwykły śrubokręt lub wiertło (wiercenie w drewnie lub płycie gipsowo-kartonowej).
  • Szlifierka lub piła do metalu (znacznie skróci czas potrzebny na przycinanie części).
  • Zestaw nasadek na śrubokręt lub śrubokręt.
  • Radełko.

Jeszcze przed zakupem trzeba obliczyć nie tylko liczbę listew przypodłogowych, ale także zadbać o to, jak je poprawnie zamontować. W zależności od opcji montażu można potrzebować:

  • Klipsy do mocowania
  • Wkręty samogwintujące
  • Klej
  • Kołki.

Z reguły producenci dostarczają do sprzedaży listwy przypodłogowe o standardowej długości 2,5 m., Jeżeli pomieszczenie ma ściany o dużych gabarytach to listwę trzeba będzie wydłużyć, a to będzie wymagało łączników. Konieczne jest wykonanie obliczeń w taki sposób, aby połączenia były schowane za sofą, szafą, zasłonięte drzwiami itp. Profil łączący. Zaślepka (lewa). Zaślepka (prawa). Narożnik zewnętrzny. Narożnik wewnętrzny.

Cechy konstrukcyjne listew przypodłogowych plastikowych

Obecnie do produkcji profili cokołowych używa się płyty pilśniowej, MDF i oczywiście omawianego tworzywa sztucznego. Ale to nie znaczy, że tylko profesjonaliści znają odpowiedź na pytanie, jak montować listwy przypodłogowe. Osoby bez specjalnych umiejętności konstrukcyjnych mogą sobie z tym łatwo poradzić. Uniwersalne listwy przypodłogowe mają wydrążoną konstrukcję i są z kolei podzielone na produkty z wewnętrznym i zewnętrznym kanałem kablowym. Zaletą obu tych i innych w obecności specjalnych rowków, w których można ułożyć różne kable zasilające. Modele z kanałami wewnętrznymi mocuje się do ściany za pomocą specjalnych wsporników.

Mocowana na klipsy listwa przypodłogowa charakteryzuje się prostym designem i przystępną ceną. Listwy przypodłogowe posiadają na zewnątrz kanał, który po zamontowaniu przewodów zamyka się specjalną osłonką w postaci długiej listwy. Dzięki niemu mocowanie modeli z zewnętrznym kanałem kablowym można wykonać zarówno za pomocą zacisków, jak i zwykłych kołków, później punkty mocowania będą zasłonięte tą samą elastyczną osłonką.

Modele z zewnętrznym kanałem kablowym są najbardziej funkcjonalnym i wygodnym rodzajem plastikowych listew przypodłogowych. Elastyczna listwa przypodłogowa przeznaczona jest do obramowania różnych zakrzywionych powierzchni: stref kominowych, łuków ścian itp. Jej montaż odbywa się na specjalnym kleju. Wadą takiego rozwiązania jest to, że można jej użyć tylko raz. Z reguły po rozmontowaniu produkt jest uszkodzony i nie można go ponownie wykorzystać.

Jak montować listwy przypodłogowe na klej?

Głównym atutem jest atrakcyjny wizualnie wygląd listwy. Instalacja w tym przypadku jest bardzo prosta: trzeba posmarować materiał o wymaganej długości klejem i docisnąć go do ściany. Oczywiście przed montażem narożników, łączników i wtyczek. Wady: w rzeczywistości demontaż nie jest możliwy bez utraty wyglądu. Wysokie wymagania dotyczące jakości powierzchni. Dziś na rynku można znaleźć modele listew plastikowych z bardzo elastycznymi i ciasno dopasowanymi krawędziami. Dzięki tym parametrom możliwe jest zamaskowanie ewentualnych wad ścian i podłóg.

Instrukcje Instalacji listew przypodłogowych na kołki rozporowe

Jak już wspomniano powyżej, sposób montażu zależy od konstrukcji listwy przypodłogowej. Warto rozważyć najprostszą i najszybszą metodę montażu za pomocą konwencjonalnych cienkich kołków rozporowych (ø 5 lub 6 mm). Montaż rozpoczyna się od narożnika, jeśli to konieczne, odcinając listwę do wymaganej długości. Po wyjęciu osłonki cokół przykłada się do ściany, wyrównuje i wykonuje otwory przelotowe, zagłębiające się w ścianę na odległość do 25 mm. Rozstaw mocowania powinien wynosić od 10 cm dla krótkich długości do 50 cm, jeśli używany jest cały panel o standardowej długości 2,5 m. Kołki są wbijane w otwory, po czym plastikowa rama jest mocowana za pomocą wkrętów samogwintujących. Odpowiedni element dodatkowy (narożnik wewnętrzny lub zewnętrzny, montaż dokujący lub osłonka) montuje się na krawędzi montowanej listwy, po czym przymierza się i podobnie mocuje kolejny panel. Po zamontowaniu ostatniego elementu układane są kable w kanale wewnętrznym, a konstrukcja zamykana jest osłonką.

Jak zamontować listwy przypodłogowe na klipsach (klamrach)?

Montaż listwy na klipsach rozpoczyna się od przystawienia listwy do ściany i ustalenia, na jakiej wysokości będą znajdować się zatrzaski. Podobnie jak w poprzednim przypadku prace wykonuje się od rogu, umieszczając pierwszy klips w odległości około 100 mm., Aby to wykonać, wierci się otwór, w który wkłada się kołek. Następnie nakłada się klips i mocuje za pomocą wkrętu samogwintującego. Odległość między sąsiednimi punktami mocowania dobierana jest w zależności od długości plastikowej listwy, w tym przypadku można postępować zgodnie z tymi samymi zaleceniami, które podane były w przypadku montażu.

Aby przymocować cokół do zacisków, wystarczy niewielki wysiłek, aby pokonać sztywność stalowego wspornika, do którego wchodzi występ z tyłu panelu wykończeniowego. Dolna krawędź klipsa musi spoczywać na podstawie podłogi, w przeciwnym razie między nią a listwą przypodłogową pojawi się szczelina. Jeżeli tak się stanie, można naprostować listwę przypodłogową a następnie przykręcić do ściany. Czynności, jakie trzeba wykonać: przycisną listwę do podłogi, następnie z pomocą wiertarki przewiercić otwór i włożyć kołek rozporowy i przykręcić. Otwory po kołkach można ukryć za pomocą białej masy szpachlowej, następnie powierzchnię wygładzić i zamalować listwę.

Jak montować listwy przypodłogowe drewniane?

Drewniane listwy przypodłogowe są przyjazne dla środowiska, reprezentacyjne i trwałe. Idealnie komponują się z naturalnymi podłogami: parkietem i podłogą z litego drewna, a także podkreślają piękno mebli z litego drewna. Aby nie komplikować montażu drewnianej listwy przypodłogowej, muszą mieć one czas na aklimatyzację. Aby to zrobić, będą musiały leżeć w pomieszczeniu, przez co najmniej 2 dni przed instalacją. Najtrudniejszą częścią pracy z drewnianą listwą przypodłogową jest regulacja narożników, produkt drewniany należy dociąć i ręcznie dopasować do indywidualnych parametrów pomieszczenia (kilka pomieszczeń ma idealne kąty 90 stopni). Aby zamaskować połączenia narożne, stosuje się kit i uszczelniacz w kolorze drewna.

Jak przymocować drewnianą listwę przypodłogową? Główne kroki:

  • Listwa przypodłogowa jest przyklejana do ściany. Zgodnie z wcześniej naniesionymi oznaczeniami wkręty samogwintujące są wkręcane w profil (do momentu, gdy wyjdą z tyłu listwy).
  • Zgodnie z tymi znakami wierci się otwory w ścianie, w której są umieszczone kołki.
  • Następnie cokół podłogowy jest instalowany we właściwym miejscu. Profile mocowane są za pomocą wkrętów samogwintujących (konieczne jest dokręcenie do oporu).

Ponieważ miejsce, w którym przymocowana jest listwa przypodłogowa, w ten czy inny sposób, będzie widoczne, lepiej jest wstępnie wybrać wkręty samogwintujące z małym łbem i maksymalną możliwą długością. Równomierne otwory na elementy złączne będą wyglądać bardziej harmonijnie.

 

Dodaj komentarz