Dom energooszczędny – czyli tak naprawdę jaki?

0
Dom energooszczędny - czyli tak naprawdę jaki?

Planujesz budowę domu i chcesz, by był on jak najbardziej ekologiczny oraz ekonomiczny? Coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki ruch, który stanowi już powszechnie znany trend, za którym podążają osoby na całym świecie. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest dom energooszczędny.

Czym jest dom energooszczędny i co wpływa na straty ciepła?

Dom energooszczędny to pojęcie, które pojawia się coraz częściej i coraz chętniej na ustach wielu osób. Nic dziwnego, w końcu to trend, jaki pozwala na zwiększenie komfortu życia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania. Co kryje się pod tą nazwą? Dom, jaki został skonstruowany w postaci zwartej bryły pozbawionej mostków cieplnych z użyciem bardzo solidnej izolacji termicznej. Ściany takiego budynku są ciepłe, a promienie słoneczne są całkowicie wykorzystywane po to, aby sukcesywnie móc obniżać koszty ogrzewania domu. Aby dom był naprawdę energooszczędny, musi być postawiony w odpowiednim miejscu i kierunku pod względem słońca. Ten skomplikowany pod względem logistyki proces budowy pozwala na obniżenie rachunków zarówno za ogrzewanie, jak i za prąd. Także i wnętrze takiego budynku jest przemyślane – energooszczędne są urządzenia domowe, drzwi czy okna.

Odpowiednia wielkość i kształt domu

Nie da się ukryć, że zarówno wielkość, jak i kształt domu, usytuowanie względem światła, liczba okien i drzwi mają ogromne znaczenie, by dom był oszczędny, ciepły i komfortowy. Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy w precyzyjny sposób pomogą dobrać najlepsze rozwiązania – np. pod względem fundamentów czy ogrzewania najlepszym wyborem będzie pomoc Termico.

Jeśli chodzi o wytyczne w kontekście projektowania i stawiania domu energooszczędnego, są one dość jasne i bardzo zbliżone do innego modelu – do domów pasywnych. Jednak ten pierwszy wariant pozwala na nieco więcej elastyczności oraz swobody. Niesie to za sobą pewne korzyści, ale także minusy – nasz budynek będzie mniej spektakularny, ale za to pozwoli cieszyć się grubszym portfelem i komfortem życia codziennego. Ważne, by maksymalnie zmniejszyć liczbę ścian zewnętrznych. Celem jest osiągnięcie jak najbardziej zwartej bryły budynku. Tylko w taki sposób mamy szansę rzeczywiście zminimalizować straty ciepła.

Optymalny rodzaj ogrzewania budynku

Wiele osób, które buduje dom energooszczędny zdaje sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie takiego budynku na energię jest znacznie mniejsze niż w przypadku standardowego rozwiązania, nie mniej nadal potrzebne jest jej stałe źródło. Warto mieć na uwadze ekologię i pamiętać, by nie zanieczyszczać środowiska. Coraz częściej uwaga kierowana jest wokół kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest także ogrzewanie podłogowe, które można bez problemu zrealizować przy wyborze płyty fundamentowej jako podstawy domu. To bardzo przyszłościowe rozwiązanie, na które warto się zdecydować.

Dodaj komentarz