Wyroby hutnicze: co to jest?

0
POLMET

Z wyrobami hutniczymi spotykamy się na co dzień. Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale bez nich nie mielibyśmy budynków, różnego rodzaju instalacji, a nawet sprzętu RTV i AGD. Dzięki stali mamy pojazdy, maszyny i niezliczoną ilość innych produktów. Czym dokładnie są wyroby hutnicze i jakie jest ich zastosowanie?

Wyroby hutnicze: co to jest?

Wyroby hutnicze są określeniem zbiorowym na produkty wykonane ze stali lub innych stopów metali. Możemy tutaj wymienić aluminium, żelazo, cynk, czy ołów. Generalnie metal gra główną rolę i to on jest podstawą produkcji. Wyroby hutnicze produkowane są w wielkich hurtowniach i zakładach metalurgicznych. Dlatego też sprzedaż prowadzona jest zazwyczaj w ilościach hurtowych, ale detaliczna również jest możliwa. Jednym z takich miejsc jest POLMET, hurtownia wyrobów hutniczych w Grudziądzu. Metale i różne stopy dostarczane są do producenta w postaci sztabek, śrutu, lasek lub kęsów. Następnie wytwarza się z nich gotowe produkty, takie jak pręty gładkie i żebrowane, maty stalowe, kształtowniki oraz różnego rodzaju rury. 

Jak powstają wyroby hutnicze?

Pierwszym etapem produkcji wyrobów hutniczych jest odlewanie stopów w odpowiednich formach. Różnią się one pod względem wielkości i kształtu, wszystko zależy od tego do czego będzie przeznaczony produkt końcowy. Następnie czeka się aż stop zastygnie. Trzecim etapem jest poddanie produktu walcowaniu. Metoda ta może odbywa się zarówno na zimno, jak i na gorąco. Dzięki niej można uzyskać długie elementy, takie jak rury, pręty o różnych kształtach, taśmy stalowe oraz blachy. 

Drugą metodą wytwarzania wyrobów hutniczych jest ciągnięcie przy pomocy tak zwanych ciągarek. Ten proces pozwala na uzyskanie mocniejszych wyrobów. W dodatku dzięki utwardzeniu elementów powierzchnia staje się gładsza. Ciągarka zapewnia zmniejszenie przekroju i wydłużenie kształtu elementy. Jakie wyroby hutnicze powstają przy tej metodzie? Tutaj możemy wymienić druty, pręty, płaskowniki oraz niektóre rury. 

Zastosowanie wyrobów hutniczych

Zastosowanie wyrobów hutniczych jest bardzo szerokie. Spotykamy się z nimi zarówno na placach budowy, jak i w domu. Z wyrobów hutniczych powstają sprzęty RTV i AGD, z których korzystamy na co dzień. Wyroby hutnicze wykonane ze stali są niezastąpione na placach budowy. Architekci używają ich zarówno do rozwiązań technicznych jak i estetycznych. Stalowe blachy używane są także do produkcji samochodów. Więc tak naprawdę gdziekolwiek nie spojrzymy, to możemy zauważyć wyroby hutnicze.

Dodaj komentarz