Najdroższe i najtańsze dzielnice w Warszawie – gdzie warto wynająć mieszkanie?

0

Warszawski rynek nieruchomości jest zróżnicowany. Obok apartamentów, które z reguły są oferowane w ramach wynajmu krótkoterminowego, najemcy mogą wybierać spośród wielu lokali o zróżnicowanym metrażu i standardzie wykończenia. Sprawdzamy, ile najemcy płacą za mieszkania w stolicy.

Śródmieście, Wola i Żoliborz – tu mieszkania na wynajem są najdroższe

Pandemia COVID-19 spowodowała chwilowy zastój na rynku nieruchomości. Jednocześnie, mimo że najemcy mieli nadzieję na spektakularne spadki cen, to – jak się okazuje – stawki najmu zmalały nieznacznie. Niższe ceny ofertowe mieszkań na wynajem można znaleźć przy tym jedynie w wybranych dzielnicach. Z pewnością nie należą do nich:

  • Śródmieście – to od lat jedna z najdroższych dzielnic Warszawy. Powodem jest zarówno lokalizacja mieszkań, jak i standard ich wykończenia. Lokale położone w centrum są przeznaczone głównie na wynajem krótkoterminowy.
  • Wola – to kolejna wysoko oceniana pod względem atrakcyjności w rankingach dzielnica Warszawy. Sąsiaduje ona bezpośrednio ze Śródmieściem, co gwarantuje łatwy dojazd do centrum.
  • Żoliborz – średni czynsz, jaki muszą zapłacić najemcy nieruchomości położonych w obrębie tej dzielnicy, jest nieznacznie niższy niż na Woli i Śródmieściu. Pod względem cen najmu to trzecia z najdroższych warszawskich dzielnic.

Wawer, Rembertów i Wesoła – najtańsze dzielnice Warszawy

Oferty mieszkań do wynajęcia w Warszawie można znaleźć także w dzielnicach Wawer, Rembertów i Wesoła. Czynsze są tu znacznie niższe. Dlaczego?

  • To trzy peryferyjne dzielnice stolicy. W rezultacie dojazd do centrum, gdzie mieści się wiele firm, zajmuje więcej czasu. To z kolei przekłada się na mniejsze zainteresowanie dostępnymi lokalami.
  • Rembertów to najmniej zaludniona dzielnica Warszawy. Z kolei Wawer ma do zaoferowania wiele terenów zielonych. Nie są to jednak dzielnice, w których toczy się życie towarzyskie czy kulturalne.
  • Typ zabudowy. W każdej z wymienionych dzielnic dominuje niska zabudowa – większość nieruchomości mieszkalnych to domy jednorodzinne, co również utrudnia znalezienie najemców.

Atutami wymienionych dzielnic są jednak kameralność i jakość powietrza. Rozległe obszary zielone sprzyjają także aktywnemu wypoczynkowi.

Cena to nie wszystko – na co jeszcze zwrócić uwagę, poszukując mieszkania?

Przy wynajmie mieszkania często to cena jest kluczowym i najważniejszym czynnikiem. Aby wybrać najlepszą dzielnicę, uwagę warto jednak zwrócić również na zalety i wady każdego z branych pod uwagę rejonów miasta. Mało wygodny i czasochłonny dojazd do centrum może wyeliminować najtańsze dzielnice.

Dla wielu najemców znaczenie ma także najbliższa okolica. Mieszkanie w centrum, chociaż wygodne pod względem bliskości urzędów, firm czy placówek kulturalnych, może być uciążliwe ze względu na hałas i smog. Dopiero uwzględniając wszystkie korzyści i niedogodności, można wybrać najlepsze miejsce.

Dodaj komentarz