Izolocja akustyczna drzwi i okien. Ważne informacje.

0

Drzwi izolacyjne.

Zamontowanie izolowanych drzwi wejściowych może mieć sens, szczególnie w środowisku miejskim. Izolacyjność akustyczną drzwi mierzy się za pomocą współczynnika tłumienia dźwięku Rw. To jest :
– wzmocnione, gdy wartość Rw wynosi od 28 do 33 dB,
– doskonałe powyżej 33 dB.

Stolarka z litego drewna (np. dębu) o dużej gęstości daje solidne gwarancje. Stanowią one konkurencję dla kompozytowych drzwi akustycznych (PCV i drewno lub aluminium i drewno) wyposażonych w materiał izolacyjny.
Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, ich izolacyjność zależy głównie od ich rdzenia, ich centralnej części. Wybór zostanie dokonany dla modelu z litym rdzeniem, składającym się z płyty litej lub rurowej. Drzwi wykonane z litego drewna lub laminatu płyt wiórowych znane są z właściwości akustycznych.
Ponieważ hałas jest przenoszony przez powietrze, bezwzględnie konieczna jest obróbka uszczelnienia obwodowego stolarki, niezależnie od wybranego modelu. Do tego celu stosuje się uszczelki akustyczne po 3 stronach ramy. Dla zwiększenia wydajności dolna część skrzydła wyposażona jest w regulowaną automatyczną listwę przypodłogową.

Izolacja okien.

Inwestowanie w okna izolacyjne pozwala korzystać zarówno z lepszego komfortu cieplnego jak i akustycznego. Jakość izolacji zależy od kilku czynników.
Okiennice.
Im większa ich masa, tym bardziej przyczynia się do komfortu akustycznego pomieszczenia. Lite drewno, PVC, połączenie dwóch materiałów oferowanych modeli jest wiele.
Szczelność stolarki.
Mierzona za pomocą współczynnika AEV (lub szczelność na powietrze, wodę i wiatr). Jego pierwsza zmienna (A) jest sklasyfikowana od 1 (niska przepuszczalność powietrza) do 4 (bardzo dobra przepuszczalność). Dla większego komfortu wybierz okno o współczynniku A wynoszącym co najmniej 3.
Szyba.

Instalacja podwójnej szyby jest niezbędnym środkiem ostrożności w celu zmniejszenia hałasu zewnętrznego. Zasada jest prosta: dwie tafle szkła oddzielone są podciśnieniem (powietrza lub gazu), które działa jak izolator. Większość szyb zespolonych określa się trzema cyframi (np. 10/16/4 mm): pierwsza wartość odpowiada grubości pierwszej szyby, druga – grubości szczeliny, a trzecia – grubości drugiej szyby.
Dla izolacji akustycznej, asymetryczna stolarka z dwoma szybami o różnej grubości jest grubsza od drugiej szyby. Wydajność zależy od grubości poszczególnych warstw i jakości szkła. Szkło laminowane, będące połączeniem tafli szkła i folii międzywarstwowych, jest nie tylko dobrą ochroną przed włamaniem, ale również akustycznie skuteczną.
Należy pamiętać, że przy montażu rolet należy zwrócić szczególną uwagę na izolację skrzynki. Skrzynka, element z aluminium, drewna lub PCV, w którym zwijane są listwy żaluzji, często nie jest szczelna. Po oczyszczeniu jest on uszczelniany wełną mineralną, pianką stałą lub gotowym zestawem izolacyjnym.

Dodaj komentarz