Izolacja folią: czy to działa?

0
Folia izolacyjna

Kiedy mówimy o izolacji w poddaszach, zazwyczaj mamy na myśli wełnę mineralną lub izolację z włókna szklanego. Istnieje jeszcze jedna – czasami pomijana – kategoria izolacji: folia. Wiemy, że folia jest dobrym izolatorem ze względu na swoje bardzo wysokie właściwości odbijające, ale czy cienka warstwa folii rzeczywiście działa tak dobrze, jak gruba płyta izolacji? Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać te ultra niskie wartości współczynnika U wymagane w nowoczesnych budynkach bez grubej warstwy wełny mineralnej? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Współczynnik U dla izolacji z folii

Współczynnik U jest prostą miarą łatwości, z jaką ciepło jest w stanie przenikać przez materiał. Niższa wartość współczynnika U oznacza lepszą wydajność cieplną. Większość marek izolacji posiada wartość U umieszczoną na swoich produktach. Typowa izolacja z włókna szklanego, na przykład, wymaga 270 mm izolacji, aby osiągnąć wartość U równą 0,16. Płyta fenolowa, taka jak Celotex czy Kingspan, wymaga 175 mm lub więcej, aby osiągnąć wymaganą wartość 0,16.

Promieniowanie a przewodzenie

Zwykła izolacja działa poprzez zapobieganie przewodzeniu ciepła przez materiał. Izolacja jest testowana w laboratorium w celu obliczenia współczynnika przewodzenia przez materiał, λ (lambda). Wartość ta może być użyta do obliczenia współczynnika U dla danej szerokości materiału.

Działa to dobrze w przypadku większości materiałów izolacyjnych, ponieważ przewodzenie jest głównym sposobem, w jaki zapobiegają one przemieszczaniu się ciepła. Folia izolacyjna działa jednak nieco inaczej. Podczas gdy istnieje pewien opór dla przewodzenia, dzięki szczelinom powietrznym pomiędzy warstwami folii, większość wydajności materiału leży w jego zdolności do odbijania ciepła promieniowania z powrotem do pomieszczenia. Ta cecha nie jest istotna w przypadku izolacji z włókna szklanego lub wełny, ale w przypadku folii jest kluczowa.

Oznacza to, że izolacja z folii będzie miała wyższą wartość współczynnika U, ale może się okazać, że w świecie rzeczywistym wypadnie lepiej niż się spodziewano. Nie ma zbyt wielu bezstronnych danych na ten temat, ale niektórzy producenci przeprowadzili testy w świecie rzeczywistym, porównując folię ze standardową izolacją, uzyskując zadowalające wyniki. Oczywiście, zależy to od rodzaju folii i ilości warstw, ale niektóre dowody sugerują lepsze osiągi niż standardowa izolacja przy znacznie zmniejszonej grubości.

Jak stosować izolację z folii?

Izolacja folią jest warta rozważenia, jeśli masz ograniczoną przestrzeń na poddaszu lub w przestrzeni dachowej, co oznacza, że zwykła izolacja jest nieopłacalna. Aby uzyskać najlepszą wydajność, należy upewnić się, że po obu stronach folii znajdują się poprawnie wykonane szczeliny powietrzne. Zalecamy wybranie takiej, która ma wiele warstw i jest mocna, ponieważ cieńsze folie nie zapewnią doskonałej tak dobrej izolacji i wydajności.

Dodaj komentarz