Czym są stoły barowe?
Coraz częściej w kuchniach można się spotkać ze stołami barowymi. Przypominają one barowe kontuary i siedzi się przy nich na odpowiednio dopasowanych siedziskach. Sprawdzają się one w kuchniach, w których jest mało miejsca – stół będzie się bowiem nadawał także do przygotowania posiłków i może pełnić rolę dodatkowego blatu kuchennego. Przestrzeń zyskuje też dzięki temu wyjątkowy charakter.
Jaki stół barowy warto wybrać?
Podczas wybierania stołu barowego do kuchni trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Kluczowe jest odpowiednie osadzenie stołu w przestrzeni z zachowaniem zasad poprawnej aranżacji. We wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzą się stoły, w których przeważa drewno, a ich blat jest stylizowany na jednolity drewniany element. W celu uzyskania lepszej ergonomii należy wybierać stoły wyposażone w odpowiednią liczbę szuflad i szafek – zapewni to dodatkową przestrzeń na przybory kuchenne, szczególnie w sytuacji, gdy stół będzie miał charakter wyspy. Kształt stołu to przeważnie prostokąt, ale można zdecydować się też na bardziej nietypowe rozwiązanie w kształcie litery L albo z obłymi krawędziami, na przykład w kształcie fali. Nietypowe kształty przeważnie dobrze sprawdzają się przy aneksach kuchennych, stanowią bowiem dodatkowy element wystroju pomieszczenia.
Kluczowym parametrem w kwestii stołów barowych jest ich wysokość. Należy ją odpowiednio dopasować, aby blat stołu był wygodny podczas jedzenia, ale też mógł służyć za roboczy blat podczas gotowania. Stoły barowe cechują się tym, że są wyższe od klasycznych stołów, a ich wysokość może sięgać nawet stu dziesięciu centymetrów. Wysokość stołu barowego trzeba ściśle powiązać z wysokością krzeseł – powinny być one niższe i dobrane w taki sposób, aby zapewniać wysoki komfort siedzenia. Różnica nie powinna jednak przekraczać trzydziestu centymetrów. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości stoły barowe ze sprawdzonych źródeł, jak sklepy internetowe.
Stół barowy – efektywny sposób na wyposażenie kuchni
Niewielkie kuchnie wymagają dużego zaangażowania, aby uzyskać ciekawe efekty. Częstą praktyką jest wykonywanie jedynie aneksów kuchennych. Wówczas stoły barowe idealnie sprawdzają się jako rozgraniczenie przestrzeni salonu od kuchni. W takich sytuacjach wygląd stołu barowego musi być dopasowany nie tylko do charakteru kuchni, ale też salonu. Drewniane stoły barowe są wybierane najczęściej, ale dostępne są także ciekawe alternatywy. W nowoczesnych wnętrzach powinno się stawiać na takie materiały jak tworzywa sztuczne, metalowe okucia oraz kamienne blaty – najczęściej są one granitowe.
Stoły barowe sprawdzają się idealnie w małych i przytulnych mieszkaniach. Szczególnie upodobali je sobie ludzie młodzi, którzy dzięki temu tworzą ciekawą aranżację oraz nadają wnętrzom lżejszy i bardziej uniwersalny charakter. Nie oznacza to, że dobrze wykonany drewniany stół barowy nie może nadać wnętrzu elegancji. Producenci oferują także stoły szklane, które wyglądają naprawdę wspaniale i sprawdzają się w minimalistycznych aranżacjach. Takie wnętrza zapewniają komfortowy wypoczynek oraz wysoki poziom funkcjonalności nawet przy relatywnie małej przestrzeni.