Jak urządzić pokój dziecka w wieku szkolnym?

0
Jak urządzić pokój dziecka w wieku szkolnym?

Niemal każde dziecko w wieku szkolnym marzy o posiadaniu własnego pokoju. Nic więc dziwnego w tym, że rodzice starają się spełnić oczekiwania swoich pociech. Zanim jednak zdecydujemy się na urządzenie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym, należy przemyśleć pewne kwestie. Na szczęście, okazuje się, że przestrzeganie kilku ważnych zasad wystarczy, aby urządzić dziecku atrakcyjny pokój. Należy pamiętać, że im starsze dziecko, tym większą będzie chciało mieć dowolność przy urządzaniu swojego wymarzonego kąta. Warto mu ją pozostawić.

Postaw na wygodne łóżko i antyalergiczną pościel

Jeżeli urządzamy pokój dla dziecka, nie możemy zapomnieć o kupnie odpowiedniego łóżka. W przeciwnym bowiem razie dziecko nie będzie się należycie wysypiało. Odpoczynek dla dziecka w wieku szkolnym jest zaś niezmiernie ważny. Dobrze byłoby więc, gdyby dziecko miało zapewnione przynajmniej osiem godzin nieprzerwanego snu każdej doby. Pojedyncze łóżko dla dziecka musi być odpowiedniej wielkości. Im starsze dziecko, tym większe łóżko. Nie może być tak, że dziecko śpi zwinięte w kłębek, bo łóżko jest za krótkie. Na szczęście, możliwy jest dobór odpowiednich rozmiarów łóżka. Warto w tym celu odwiedzić kilka różnych sklepów meblowych. Mowa tu o sklepach stacjonarnych oraz o sklepach internetowych. Robienie zakupów drogą internetową także ma pewne plusy i należy o tym pamiętać. Wskazany jest także jak najstaranniejszy dobór materaca. W przeciwnym razie narażamy kręgosłup naszego dziecka na szwank. Należy unikać zbyt twardych oraz zbyt miękkich materacy. Bardzo dobrym pomysłem będzie wypróbowanie materaca przez położenie się na nim. Na szczęście, zdecydowana większość sklepów oferuje już taką możliwość. Warto więc zachęcić dziecko do wypróbowania materaca. Wówczas szansa na dobór tego najodpowiedniejszego będzie całkiem spora. Wskazany będzie również zakup antyalergicznej pościeli. Dzieci w wieku szkolnym bardzo mocno są narażone na alergie i bardzo często się z nimi borykają. Wskazane jest więc zapobieganie im w miarę możliwości.

Nie zapomnij o przestrzeni do nauki

Jeżeli urządzamy pokój dla dziecka w wieku szkolnym, musimy pamiętać o zaprojektowaniu odpowiedniej przestrzeni do nauki. Jak jednak należy to zrobić? Otóż najważniejsze jest to, aby dziecko miało zapewnione spokojne miejsce. Wskazany będzie na pewno zakup biurka oraz krzesła. Meble powinny być ergonomiczne. Wówczas istnieje naprawdę spora szansa na to, że dziecko nie doświadczy wad postawy ani bóli kręgosłupa. Nie sposób nie zauważyć, że zaprojektowanie przestrzeni do nauki może sprawiać wiele trudności. Wskazane będzie więc skonsultowanie się z doświadczonym fizjoterapeutą. Zróbmy to zwłaszcza wtedy, gdy samodzielnie trudno jest nam wybrać odpowiednie krzesło czy wysokość biurka. Dziecku w wieku szkolnym dobrze byłoby zapewnić również dostęp do laptopa bądź komputera stacjonarnego, najlepiej z dostępem do internetu. Warto byłoby zadbać o to, aby na biurku znalazła się jakaś lampka.

Odpoczynek też jest ważny

Dziecko powinno posiadać nie tylko przestrzeń do nauki, ale również do odpoczynku. Wówczas szanse na to, że dziecko będzie rozwijało się harmonijnie są naprawdę całkiem spore. Wskazane będzie więc zapewnienie pociesze wygodnego fotela, w którym będzie mogło odpocząć. W pokoju dziecka powinny znaleźć się również książki, nie tylko podręczniki szkolne. Warto byłoby zatroszczyć się o to, aby zakupić gry planszowe. Dzieci bardzo lubią tego typu rozrywkę. Najmłodszym warto zakupić także klasyczne zabawki, takie jak lalki czy samochody. Należy jednak pamiętać o tym, że im młodsze dziecko, tym niechęć do zabawek większa. Nie sposób nie zauważyć, że nastolatkowie wolą grać w gry komputerowe niż bawić się lalkami. Należy więc zapewnić im taką możliwość.

Jakie dekoracje warto umieścić w pokoju dziecka?

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze dziecko rozwijało się harmonijnie, musimy zaprojektować pokój dziecięcy w odpowiedni sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie krzykliwych kolorów w pokoju dziecka. Szczególnie nerwowe bywają młodsze dzieci. Rodzice kilkulatka powinni więc zatroszczyć się o to, aby ściany w jego pokoju miały raczej jasny kolor. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie krzykliwych barw, takich jak chociażby oranż, róż czy czerwień. Nastolatkom warto jednak pozostawić dowolność w wyborze koloru ścian. Jeżeli chodzi o dekorowanie pokoju, to także warto pozostawić swojemu dziecku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gust dzieci, zwłaszcza w wieku nastoletnim ulega błyskawicznym przemianom.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Urządzając pokój dla dziecka, dobrze byłoby zadbać także o to, aby znalazły się w nim kwiaty. Można zdecydować się na bukiet świeżych kwiatów ciętych. Nie zawsze będzie to jednak dobra opcja. Całkiem trafionym rozwiązaniem może okazać się więc zakup roślin doniczkowych. Mowa tu między innymi o paprociach zielonych. Są one szczególnie przydatne, bo pochłaniają różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Nie sposób nie zauważyć, że w pokoju dziecka wskazany będzie również nawilżacz powietrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc staranne przemyślenie wszelkich kwestii związanych z urządzaniem pokoju dla naszej pociechy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z samodzielnym urządzaniem pokoju, możemy oczywiście poradzić się doświadczonego eksperta. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc rozmowa z projektantem wnętrz. Na szczęście, koszt takiej konsultacji nie jest zbyt wysoki. Zdecydowana większość rodziców będzie więc mogła sobie na niego pozwolić.

Dodaj komentarz