Wykop stawu – z jakimi formalnościami się wiąże?

0
firma roboty ziemne Kwidzyn

Jeśli ktoś ma wolną przestrzeń na działce i szuka sposobu na jej kreatywne zagospodarowanie, pojawia się sporo interesujących opcji. Jedną z nich, na którą decyduje się coraz więcej osób, jest stworzenie własnego stawu.

Nie da się jednak ukryć, że wykop stawu oznacza sporą ingerencję w strukturę działki. W związku z tym nie jest to coś, co można zrobić samowolnie, bez podjęcia wcześniej pewnych wymaganych przez prawo kroków. Wyjaśniamy, z jakimi formalnościami wiążą się tego typu roboty ziemne!

O czym pamiętać przed rozpoczęciem wykopu stawu?

To, jakie formalności będą nas obowiązywały w przypadku chęci wykopu stawu zależy głównie od jego rozmiaru. W przypadku mniejszych stawów (o głębokości nieprzekraczającej trzech metrów i powierzchni do jednego hektara) wystarczy zgłoszenie wodnoprawne, wraz z załącznikiem (mapką lokalizacji). Musimy przy tym pamiętać o kilku ograniczeniach. Przede wszystkim taki staw nie może zostać przez nas zapełniony sztucznie, a jedynie w sposób naturalny, a więc na przykład za pośrednictwem deszczu.

Jeśli staw ma przekraczać wspomniane wcześniej wymiary, potrzebne będzie pozwolenie wodnoprawne, po które należy zwrócić się do odpowiedniego do lokalizacji nadzoru wodnego. W tym przypadku dokumentacja będzie bardziej obszerna – ostaniemy poproszeni między innymi o operat wodnoprawny, może też pojawić się potrzeba przedstawienia decyzji środowiskowej.

Jest bardzo ważne, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z wykopem stawu, zanim rozpocznie się roboty ziemne. Kosztuje to nie więcej niż kilkaset złotych (mniej w przypadku konieczności zgłoszenia, więcej przy wymogu uzyskania pozwolenia). W przeciwnym wypadku narażamy się na duże koszty – legalizacja stawu stworzonego bez uzyskania pozwolenia (bądź dokonania zgłoszenia) to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Wykop stawu najlepiej zlecić profesjonalistom

Wykop stawu to zadanie, które powinno zlecić się ekspertom, którzy mają w tej dziedzinie duże doświadczenie. Odpowiednia firma roboty ziemne Kwidzyn, takie jak właśnie wykop stawu, ale też wiele innych, wykonuje przede wszystkim profesjonalnie. Dotrzymywanie umówionych terminów oraz dopasowanie się do potrzeb oraz oczekiwań klienta to kwestie szczególnie ważne.

Jeśli ktoś zastanawia się, ile będzie go ta usługa kosztowała, to niestety trudno jest wskazać dokładną odpowiedź, nie znając szczegółów sytuacji. Jak łatwo się domyślić, im głębszy i większy zbiornik, który chcemy stworzyć, tym na wyższą cenę powinniśmy się przygotować. Może mieć także znaczenie, czy maszyny będą miały łatwy dojazd do danego terenu, czy też utrudniony.

Dodaj komentarz