Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania – lista, co musisz przygotować

0
dokumenty do sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania to proces, który może potrwać nieco dłużej, niż Ci się wydaje. Konieczność znalezienia kupca, negocjacje, zawarcie umowy… Wszystkie te kroki sprawiają, że sprzedaż może trwać tygodnie, a nawet miesiące. Jednym z obowiązków osoby sprzedającej mieszkanie jest konieczność przygotowania niezbędnych dokumentów. Co się do nich zalicza?

Decyzja o sprzedaży mieszkania powinna być dobrze przemyślanym wyborem. Kiedy już uznajemy, że czas pozbyć się nieruchomości za oczekiwaną kwotę, musimy przystąpić do kilku czynności, bez których nie dojdzie do transakcji. Długotrwałym procesem może być w szczególności szukanie zdecydowanego kupca. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania, warto skompletować wszystkie dokumenty, jakie będą nam potrzebne do sprzedaży mieszkania. Mając już gotowy zestaw, przyspieszymy cały proces sprzedaży nieruchomości. Sprawdź, co będzie niezbędne w celu zawarcia umowy. 

Dokumenty do sprzedaży mieszkania

Aby sprzedaż była w pełni legalna, potrzebne będą do tego różnego rodzaju dokumenty. Najważniejszym z nich będzie oczywiście akt własności nieruchomości, którym zaświadczymy, że mieszkanie należy do nas. Do tego dochodzi również odpis z księgi wieczystej. W spółdzielni musimy natomiast zdobyć zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu i różnorodnych kosztów eksploatacyjnych. Jeśli w dalszym ciągu mieszkanie jest zamieszkiwane przez nas lub lokatorów, musimy przygotować oświadczenie o terminie wymeldowania. Gdy mieszkanie stoi już puste, konieczne będzie natomiast zaświadczenie o wymeldowaniu. Warto dodać, że jeżeli sprzedajemy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, potrzebnym dokumentem będzie jeszcze zaświadczenie ze spółdzielni potwierdzający to prawo.

Jak zdobyć potrzebne dokumenty? 

Przygotuj się na to, że proces kompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów może trochę potrwać. W tym celu koniecznych będzie bowiem kilka wizyt w różnych instytucjach. Przykładowo, akt własności zdobędziesz w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie sprzedawanego mieszkania. Potrzebne będą również wizyty w spółdzielni mieszkaniowej. Zabierając się do kompletowania zestawu wszystkich dokumentów, warto pamiętać o tym, że ich uzyskanie może wiązać się z określonymi opłatami. W przypadku aktu własności opłata jest zawsze przewidziana. Podczas pobierania dokumentów ze spółdzielni nie zawsze zapłacimy za taką usługę, jednak zdarzają się spółdzielnie, w których opłata będzie konieczna.

Dodaj komentarz