Hodowla kur w kurniku przydomowym. Co trzeba wiedzieć?

0
Hodowla kur w kurniku przydomowym. Co trzeba wiedzieć(1)

Przydomowy kurnik to dla wielu atrakcja, ale również sposób na posiadanie ekologicznych jaj. Czy każdy z nas może posiadać kurnik przydomowy? Co należy wiedzieć o hodowli kur na naszym podwórku?

Co należy wiedzieć o kurniku przydomowym?

W takim kurniku bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie dobranie ilości kur do wielkości kurnika. Odpowiednie zagęszczenie zwierząt będzie skutkowało tym, że kury nie będą walczyły między sobą o pożywienie oraz o miejsce na grzędzie. To również sprawi, że będą one mniej nerwowe, co przełoży się na większą ilość zniesionych jaj.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie zapoznanie nowych kur z istniejącym już stadem. Po zakupie nowych sztuk nie możemy tak po prostu ich wpuścić do naszego kurnika. Zaleca się, aby nowe kury wpuścić do środka najlepiej w porze wieczornej. Takim sposobem, inne gdy się obudzą, nie poczują się zagrożone, lecz nie wyklucza to całkowicie stresu zwierząt. Aby go rozładować, najlepiej powiesić w środku kurnika główkę kapusty, która sprawi, że  kury będą ją mocno dziobały, aby wydobyć pożywienie, tym samym rozładowując w ten sposób nagromadzony stres. W podobny sposób działa również lusterko. Możemy zawiesić je w środku, aby kury miały zajęcie i nie gnębiły nowych, które niedawno dołączyły do stada.

W hodowli kur bardzo ważna jest również kwestia właściwej wentylacji. Kurnik dla kur powinien mieć okna, przez które powietrze dostaje się do środka, najlepiej z każdej strony. Zapewni to odpowiednią wentylację, która dostarczy latem chłodnego powiewu do środka kurnika. Nie możemy zapomnieć także o przygotowaniu odpowiedniego zadaszenia, które uchroni kury przed deszczem, a tym samym robieniem błota na ich wybiegu. Kury nie są zwolennikami chodzenia po śniegu, zatem powinny mieć zapewnioną odkrytą ziemi podczas zimy, gdy dokoła będzie biały puch.

Kolejną niezbędną rzeczą, o której należy pamiętać przy hodowli kur jest dostarczanie dobrej jakościowo paszy, która wpłynie na to, że kury każdego dnia będą znosiły odpowiednią ilość jaj. Kury żywią się różnorodnymi zbożami, ale mają także swoje ulubione przysmaki. Tak jak inne ptaki żywią się również jarzębiną, która należy do jednego z nich. Zalecane jest, by kurom zamkniętym dorzucać do paszy zioła, takie jak mniszek czy pokrzywa, które wzbogacą ich stały pokarm. Kury mogą również odżywiać się resztkami, które zostaną na naszym stole, takimi jak sałatka czy gotowane ziemniaki lub ich obierki.

W przydomowym kurniku dla kur nie może zabraknąć pojemników na wodę i paszę. Pamiętajmy, aby były one umieszczone nieco wyżej, co sprawi, że kury grzebiąc się w piachu, nie nasypią go do pożywienia i wody. W upalne letnie dni zaleca się dodanie kieliszka octu jabłkowego do wody, aby zapobiec skutkom wysokiej temperatury, które niekorzystnie wpłyną na wodę np. kiśnięcie.

Odpowiedni wybieg jest również niezbędnym elementem każdego kurnika. Pamiętajmy, aby dostarczyć naszym kurom wystarczająco dużego miejsca do spacerów oraz grzebania w ziemi, co robią na okrągło. Taki wybieg powinien mieć odpowiednią powierzchnię, dostosowaną do ilości kur znajdujących się kurniku.

Gdzie możemy kupić idealny kurnik przydomowy?

Idealny kurnik przydomowy to nie lada wyzwanie, a zwłaszcza taki, który doskonale wpasuje się do naszego ogródka, a jednocześnie będzie elementem estetycznym i dekoracyjnym. Takie kurniki możemy kupić od firmy Podlaski Kurnik, która zapewnia nowoczesne kurniki dostosowane do hodowli kur i naszych oczekiwań. Kurniki mają odpowiednio przemyślaną konstrukcję i wykorzystują głębokie ściółkowanie konopią przemysłową, dzięki czemu nie wymagają zbyt częstego czyszczenia, a jednocześnie nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu. Są skonstruowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić ich obsługę i zaoszczędzić Twój czas.

Kurniki są piękne, a do ich realizacji wykorzystuje się produkty zakupione na Podlasiu. Deski pozyskiwane są z najlepszej jakości drzew świerkowych, a ich piękno uwydatnia farba na bazie oleju, a tym samym jedna z najbardziej ekologicznych farb na rynku. Takie kurniki są zupełnie inne od tradycyjnych i zdecydowanie odbiegają od tych, z którymi mieliśmy styczność do tej pory: brzydkich i zlokalizowanych na uboczu podwórza tak, aby nie było go widać. Zdecyduj się na zakup kurnika przydomowego i przekonaj się sam, jak wiele atrakcji może on zapewnić. Wybierz kompleksową gamę usług, które oferuje Podlaski Kurnik i ciesz się nie tylko rewelacyjnym kurnikiem, ale także odpowiednim dobraniem kur oraz dostarczenie im doskonałej jakościowo paszy.

 

 

 

Dodaj komentarz