Co warto wiedzieć o udzielaniu pożyczek prywatnych?

0
udzielanie pożyczek prywatnych

Każdy z nas z pewnością choć raz pożyczał pieniądze od znajomych lub rodziny. Jest to bardzo popularna praktyka, aby uniknąć wizyty w banku oraz spłaty zobowiązania wraz z jego odsetkami i innymi dodatkowymi kosztami. Niekiedy takie pożyczki opiewają na niewielkie sumy, które spłacamy bardzo szybko. Czasem jednak zdarza się tak, że musimy pożyczyć większą sumę, którą będzie trzeba oddawać w ratach. Zanim więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, powinieneś wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat udzielania pożyczek prywatnych https://splatakredytow.pl/udzielanie-pozyczek-prywatnych-co-trzeba-wiedziec/.

Umowa a pożyczka w rodzinie

Pożyczając pieniądze swoim bliskim, bardzo rzadko myślimy o tym, aby sporządzić umowę. Wielu osobom wydaje się, że jest to przejaw braku zaufania i nietaktem byłoby zaproponowanie bliskiemu sporządzenie takiego dokumentu. Niestety jest to spory błąd, ponieważ jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł, to umowa musi przyjąć formę dokumentową, a nie tylko ustną.

Niezależnie od tego, czy pożyczasz pieniądze rodzinie, czy znajomym Kodeks cywilny jasno mówi o tym, że obowiązkiem pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy jest sporządzenie umowy pożyczki. Spisanie takiego dokumentu może mieć wiele korzyści. Chociażby w przypadku ewentualnego konfliktu jesteśmy zabezpieczeni i możemy dochodzić swoich praw, które opisane są w umowie.

W rodzinie czasem dochodzi do kłótni, szczególnie jeśli w grę wchodzą pieniądze. Z tego względu lepiej jest się wcześniej zabezpieczyć przed niekomfortowymi sytuacjami. Jeśli osoba, która pożyczyła pieniądze, nie będzie czuła się zobowiązana do tego, aby je oddać, to w prosty sposób będziesz mógł dochodzić swoich praw przed sądem.

Co musi zawierać umowa pożyczki prywatnej?

Jeśli chodzi o udzielanie pożyczek prywatnych, to istnieje bardzo duża dowolność odnośnie do sporządzania umowy. Jednak, aby taki dokument miał pełną moc prawną, należy zawrzeć w nim następujące elementy: dane personalne obu stron, kwotę pożyczki, zasady wypowiadania umowy, podpisy obu stron oraz termin spłaty, sposób i miejsce, w jakim ma być dokonany.

W internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów takich umów, wystarczy wybrać jeden z nich, wydrukować i wypełnić odpowiednimi danymi. Sporządzenie umowy w taki sposób zajmie Ci dosłownie kilka, góra kilkanaście minut, a może zabezpieczyć obie strony przed ewentualnymi nieprzyjemnościami, które mogą zdarzyć się podczas udzielania pożyczek prywatnych.

Dodaj komentarz